Archiwum: Październik 2017

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane Pierwsze pytanie jakie należy tu zadać (i tym samym udzielić odpowiedzi) czym jest serwer dedykowany. Istnieją bowiem dwa rodzaje hostingów – hosting zwykły i właśnie hosting dedykowany. W wypadku hostingu zwykłego sprawa jest nad wyraz prosta – otrzymujemy swój kawałek serwera, którym możemy zarządzać lecz mamy narzucone pewne ograniczenia (nawet w wypadku hostingu płatnego). Hosting dedykowany natomiast (chociaż coraz częściej używa się terminu serwer dedykowany) oferuje nam cały serwer tylko i wyłącznie dla nas. Otwiera nam się tym samym okno do znacznie większych możliwości zarówno tych sieciowych jak i konfiguracyjnych. Najbardziej dostrzegalną zmianą jest możliwość wybrania jaki system operacyjny ma kierować naszym serwerem. Najczęściej do wyboru jest Windows Server oraz kilka/kilkanaście dystrybucji systemu z rodziny Linux. Możemy skonfigurować wszystko sami tak jak chcemy, mamy prawie że władzę absolutną nad serwerem. Warto jednak wspomnieć o tym, że serwery dedykowane nie oferują domeny, którą musimy wykupić we własnym zakresie, dlatego też jest to rozwiązanie przede wszystkim dla zaawansowanych administratorów, którzy wiedzą „co jak gdzie i kiedy”. W temacie zabezpieczenia naszego hostingu pojawia się pewien zgryz. Problem jednak dotyczy hostingów zwykłych gdzie dzielimy serwer z innymi użytkownikami. Nie ma bowiem konkretnego wyjścia z tej sytuacji ponieważ pieczę nad serwerem sprawują administratorzy firmy, do których zwykły użytkownik się nie zalicza. To właśnie ich obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo serwera, a zdarza się tak że nie wypełniają oni sumiennie swoich obowiązków przez co serwer (a wraz z nim nasza strona) są zagrożone wszelkiego rodzaju atakami sieciowymi. Całkiem inaczej sytuacja nakreśla się w przypadku serwera dedykowanego. W jego przypadku bowiem dostajemy znacznie większą kontrolę nad naszymi danymi jak i samą konfiguracją dlatego też sami możemy przygotować odpowiednie zabezpieczenia. Sprawia to, że nie tylko bardziej „pojmujemy” to na czym pracujemy, ale przy odrobinie doświadczenia możemy znacznie skuteczniej ochronić naszą własność. Poza tym logiczne jest to, że jeżeli zabezpieczamy nasze własne dane to zrobimy to zdecydowanie dokładniej niż w przypadku plików nieznanych nam osób.

Hostingi płatne i darmowe

Hostingi płatne i darmowe Chcąc podzielić hostingi na odpowiednie rodzaje musimy je przede wszystkim przeciąć na dwie części i ustawić obok siebie. Jedna połówka to będą hostingi, za które przyjdzie nam płacić określoną kwotę, a ta druga to będą hostingi darmowe, które mimo wielu ograniczeń w zupełności wystarczają na start i przekonanie się czy chcemy dalej brnąć w brutalny świat sieci. Mimo tego warto by przejrzeć przynajmniej kilka darmowych ofert i je porównać bo nawet wśród nich znajdują się perełki oferujące znacznie więcej od konkurencji. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki takie jak ilość miejsca na serwerze, która będzie przypisana do naszego konta, ilość transferu jaki możemy wykorzystać miesięcznie (chociaż ograniczenia te zostały ostatnio zniesione) oraz maksymalna wielkość pliku jaki możemy na serwer przesłać. Dzięki odpowiedniemu doborowi takich ograniczeń w zależności od naszych potrzeb będziemy mogli uruchomić naszą pierwszą stronę. Można jeszcze zwrócić uwagę na dostępne, darmowe domeny tak abyśmy nie uruchomili swojej strony stricte dziecięcej domenie. Wszystko to sprawia, że do osiągnięcia pierwszych sukcesów nie jest konieczne wydawanie setek złotych na „kota w worku”. Większość internautów zaczynających swoją karierę administratora wpierw od darmowego hostingu internetowego. Nadchodzi jednak moment, w którym przestaje to wystarczać i zmieniamy usługodawcę czyli nasz dotychczasowy hosting. Przechodzimy na „wyższy poziom” i zaczynamy szukać czegoś z przedziału serwerów płatnych. Tutaj przychodzi czas na poważne zastanowienie się nad tym gdzie chcemy usytuować naszą stronę. Przede wszystkim trzeba określić ile chcemy na serwer wydać. Następnie sprawdzamy podstawowe parametry serwera jak i samej usługi upewniając się, że wszystko będzie nam pasowało. Gdy podstawowe wymagania zostają spełnione przychodzi czas na to, aby zacząć oceniać serwer pod kątem bardziej specjalistycznym. Gdy płacimy możemy wymagać dlatego też trzeba się zdecydować na konkretne konfiguracje. Przede wszystkim system operacyjny – powinien być to system z rodziny Linux, najlepiej jeżeli będzie to serwerowa wersja Debiana, który jest najpopularniejszym i jednym z najstabilniejszych systemów z rodziny Linux. Dobrze by było również sprawdzić ilość możliwych do podpięcia subdomen oraz ewentualną ofertę dotyczącą kont pocztowych przypisanych do naszego konta i domeny. Nie można też zapominać o pomocy technicznej, powinna być na wysokim poziomie tak, aby w razie wypadku nie mieć problemu z pomocą lub z otrzymaniem odpowiednich informacji.

Microsoft

Microsoft Wszyscy znamy firmę Microsoft. Większość użytkowników na co dzień korzysta z ich produktów prowadząc komputerowe życie wraz z systemem operacyjnym Windows, korzystając z Windows Messengera czy nawet słuchając muzyki przez Windows Media Player. Mało ludzi jednak zdaje Sobie sprawę z tego, że gigant z Redmond oferuje także hosting internetowy. Co więcej ich oferta prezentuje się bardzo przyzwoicie. Za stosunkowo niską cenę otrzymujemy spory kawałek serwera, małe ograniczenia dotyczące transferu i wielkości plików oraz wszelkie możliwe standardy i wsparcia. Bardzo dobrą opinią cieszy się również pomoc techniczna i ogólny stan serwerów. Największą bolączką jest jednak fakt, że wszystkie serwery – czego nie trudno się domyśleć – pracują na systemie Windows Server 2008, który mimo wszystko w ostatecznych wynikach ustępuje swojemu Linuxowemu kuzynowi zarówno pod względem wydajności, możliwości jak i przede wszystkim bezpieczeństwa co jest główną przyczyną wybierania właśnie Linuxa jako systemu serwerowego. Bardzo ważną rzeczą, o którą musimy niewątpliwie zadbać to gospodarowanie serwera. W tym celu trzeba się zdecydować na co zostanie przeznaczony. Możemy bowiem założyć zwykłą stronę informacyjną, do której dostęp administracyjny będziemy mieli wyłącznie my, ewentualnie ktoś komu osobiście przekażemy wszystkie potrzebne hasła. Może to być również strona z nakierowaniem na działania użytkowników, która siłą rzecz potrzebuje znacznie lepszych warunków pracy, silniejszego łącza, więcej miejsca dla Siebie etc.. Serwer może być także przeznaczony na zupełnie inne rzeczy jak „przechowalnia” domen, miejsce gdzie wiele osób będzie miało swoje własne, małe strony (czy też blogi), a nawet na prosty serwer jakiejkolwiek gry (vide popularnego wśród młodzieży Counter-Strike). Musimy bowiem zdecydować w jakich celach będzie on wykorzystywany, pomoże to nie tylko dobrać odpowiedni hosting pod kątem naszych wymagań, ale także, a nawet przede wszystkim pozwoli nim zarządzać w jak najefektywniejszy sposób tak, abyśmy po paru dniach nie zorientowali się, że „coś poszło nie tak”.

  • Kategorie

  • Portal

    W obecnym świecie, kiedy cyfryzacja bardzo szybko się rozwija sama obecność firmy w wirtualnym świecie nie wystarczy. Dziś takie przedsiębiorstwo nie wystarczy tylko umieścić w sieci internetowej, lecz jeśli już dla przedsiębiorstwa zostanie utworzona strona internetowa, taką stroną należy wypromować. Na rynku internetowym dostępnych jest mnóstwo narzędzi, za pomocą których można bardzo skutecznie wypromować stronę internetową. Jednym z takich narzędzi są wyszukiwarki internetowe, z których obecnie korzysta coraz większa część społeczeństwa na całym świecie. Na czym polega taka promocja i co tak na prawd ę sprawia, że jest skuteczna bardziej, lub mniej, na to pytanie odpowiedzi szuka sporo osób, które jeszcze na promocję w sieci internetowej jeszcze się nie zdecydowały, jak i osoby, które już promują własne strony internetowe i pragną aby marketing internetowy był jeszcze bardziej skuteczny i pomógł w pozyskaniu jeszcze większej liczby klientów. Tym narzędziem, o którym mowa jest pozycjonowanie. Etim, Wrocław kreator stron

  • Archiwum

  • O pozycjonowaniu stron internetowych w najpopularniejszych serwisach wirtualnych można dziś wiele powiedzieć, tą jedną z najbardziej skutecznych promocji interesuje się coraz większa część przedsiębiorców. Coraz częściej ludzie interesują się promocją swojego przedsiębiorstwa, jednak obiektem ich zainteresowania jest nie tylko tradycyjna forma reklamy, lecz również reklama w świecie wirtualnym, czyli reklama własnej działalności gospodarczej w wyszukiwarkach internetowych. Zanim jednak rozpocznie się promocję w świecie internetowym potrzebna jest strona internetowa wykonana indywidualnie dla tej firmy. Jeżeli już serwis internetowy zostanie stworzony, wówczas warto jak najszybciej rozpocząć jego promocję w świecie wirtualnym, a na taką promocję, aby była skuteczna najlepszym przepisem jest pozycjonowanie promowanej strony internetowej w najpopularniejszych wyszukiwarkach, najlepiej by było, aby to pozycjonowanie było skuteczne, na szczęście są narzędzie do skutecznej promocji stron internetowych.