Archiwum kategorii: Serwisy

Awarie, a tani hosting

Awarie, a tani hosting Wyobraźmy sobie życie administratora. Wracamy po pracy do domu, w którym czeka na nas własna strona internetowa gotowa do przeglądnięcia statystyk odwiedzalności. Uruchamiamy nasz komputer, podłączamy się do sieci, wpisujemy w przeglądarce adres naszej strony i zonk! Strona nie działa! Oczywiście ostatnią rzeczą jaka nam potrzebna to zupełnie zbędna panika. Często bowiem zdarza się tak, że problem tkwi w drobnostce, którą bardzo szybko można wyeliminować. Wpierw jednak powinniśmy sprawdzić nasze własne połączenie internetowe, a także poprosić o pomoc znajomego – poprosić go, aby sprawdził czy działa mu ta strona bo może się okazać tak, że wina leży po naszej stronie. Gdy to nie pomoże nadchodzi czas zabrania się za serwer. Jeżeli serwer jest usytuowany u nas w domu powinniśmy przede wszystkim posprawdzać całe okablowanie i jego stan techniczny. Zdarzyć się mogło tak, że na przykład była przerwa w dostawie prądu i serwer po prostu się ponownie nie uruchomił. Powinniśmy też sprawdzić czy system jest sprawny oraz czy konfiguracje są odpowiednie. Natomiast w wypadku gdy posiadamy hosting i serwer nie jest „pod ręką” należy sprawdzić wszystko to co możemy, a gdy to nie pomoże, zgłosić się do pomocy technicznej i czekać cierpliwie. Wiele razy dane mi było usłyszeć, że nawet wśród darmowych hostingów internetowych znajdują się prawdziwe perełki, na które może się skusić nawet profesjonalny administrator chcący stworzyć kilka, małych stron pokazowych. Jedną z takich „perełek” (jak dotąd najjaśniejszą jakie dane mi było zobaczyć) jest portal friko.pl oferujący domeny oraz hostingi internetowe. Pierwsze co rzuca się w oczy to ogromny wybór darmowych domen internetowych z czego przynajmniej część z nich nie zdradza naszej strony jako „taniej strony z darmową domeną dla dzieci”. Istnieje również możliwość wykupienia normalnej domeny płatnej po bardzo niskiej cenie. Pewnego rodzaju fenomenem jest również oferta hostingu darmowego, która zostawia całą konkurencję kilkanaście kroków w tyle. Dostajemy dosyć duży kawałek serwera, brak ograniczenia transferu miesięcznego (co jest absolutną nowością) oraz wsparcie najważniejszych skryptów, języków i standardów dzięki czemu problemy ze stroną ograniczają się do absolutnego minimum. Cieszy również masa pozytywnych komentarzy zadowolonych klientów odnośnie pomocy technicznej na wysokim poziomie oraz rabatów i promocji dla stałych klientów.

Hosting dla stron internetowych

Hosting dla stron internetowych Mówi się, że wygoda to podstawa efektywnej pracy. Jest to jednak tylko i wyłącznie częściowa prawda ponieważ również nasze chęci i jakość narzędzi, z których korzystamy odgrywa dosyć ważną rolę. Mimo wszystko gdy operujemy wygodnym oraz funkcjonalnym interfejsem pracujemy znacznie wydajniej bo chce nam się pracować. Dlatego też podczas wybierania hostingu powinniśmy sprawdzić (poprzez demo, które jest przeważnie dostępne) jak wygląda i jakie funkcje posiada – być może nasz przyszły – panel administracyjny. Dlaczego? Głównie dlatego, że jeżeli dbamy o swoją stronę to bardzo często będziemy z niego korzystać dlatego też jego przejrzystość jest bardzo ważna. Wygodne i przede wszystkim odpowiednie rozłożenie funkcji to połowa sukcesu. Ważne są również możliwości takowego panelu. Przydaje się bowiem wiele możliwości konfiguracyjnych przygotowanych w ładnej oprawie graficznej, dzięki którym obejdzie się bez konieczności ingerowania w bezpośredni kod. Nie można również zapomnieć o możliwości obsługi protokołu FTP z poziomu panelu albowiem nie każdy użytkownik chce korzystać z oddzielnych aplikacji w tym celu. Załóżmy, że w końcu uporaliśmy się ze stroną, po wielu dniach podejmowania ciężkich decyzji w końcu wybraliśmy odpowiedni dla nas hosting i wszystko doprowadziliśmy do szczęśliwego końca. Następnego dnia wracamy popołudniu do domu (z pracy, ze szkoły), a nasza strona nie działa. Piszemy, dzwonimy, wypytujemy się naszego usługodawcy co się dzieje – cisza, nikt nie odpowiada. Smutny scenariusz nieprawdaż? Niestety często dzieje się tak, że nasi usługodawcy (którzy w tym przypadku są firmą hostującą) nie dbają o to w jakim stanie technicznym są ich serwery i – brzydko mówiąc – olewają swoich klientów. A w tym wypadku pomoc techniczna jest bardzo ważna. Każdy chciałby bowiem wiedzieć co się dzieje w serwerowni gdy jego strona nie działa, a przecież ma do takich informacji pełne prawo. Musimy przecież wiedzieć czy to my coś zepsuliśmy i wina leży po naszej/naszej strony stronie czy to już problem większych rozmiarów bezpośrednio połączony z firmą hostującą dlatego też warto sprawdzić czy firma, z której usług chcemy skorzystać dba o swoich klientów i nie tylko pomoże w razie wypadku, ale przede wszystkim udzieli odpowiednich informacji o ewentualnej awarii.

Przyszłość serwerów

Przyszłość serwerów Nie da się ukryć, że ostatnimi laty coraz mocniej odczuwamy skok technologiczny. Wszystko co związane z technologią bardzo szybko ulega bardzo dużym zmianom. Nowości wchodzą na rynek multimedialny w niewyobrażalnie szybkim tempie, a obecne już na nim produkty tanieją w mgnieniu oka. Wraz z nowymi technologiami tanieją również w znacznym stopniu oferowane usługi ściśle związane z informatyką. Mowa tu między innymi o hostingach internetowych. Już w chwili obecnej za damo możemy mieć to (lub znacznie więcej) za co jeszcze kilka lat temu zapłacilibyśmy ładną, trzycyfrową sumę co miesiąc. Nie jest to oczywiście skutek promocji i innych reklam, a faktu, że nowe technologie pozwalają wprowadzać coraz to lepsze usługi sieciowe z niższymi kosztami eksploatacji. Dzięki temu to za co mniej płacimy przy produkcji będziemy taniej sprzedawać, żeby zyskać jak najwięcej klientów. Taki tok myślenia obiera również wiele firm hostingujących dzięki czemu z miesiąca na miesiąc możemy zaobserwować coraz to większy spadek cen, ograniczeń, a wraz z nimi również pojawianie się całkiem nowych możliwości. Po wielu latach doświadczenia i obcowania ze sprzętem komputerowym doszedłem do jednego, ale bardzo ważnego wniosku – wszystko co związane z komputerami i szeroko pojętą elektroniką wymaga cyklicznej konserwacji i opieki. Nie inaczej jest w przypadku serwera, który jest na tyle wymagającym sprzętem, że jego konserwacja powinna być dokładna szczególnie gdy serwer mamy na przykład u Siebie w domu. W wypadku hostingu czy też serwera dedykowanego o stronę hardware’ową nie musimy się martwić bo wszelkiego rodzaju konserwacje, czyszczenie czy „odkurzanie” sprzętu spada na głowę ludziom odpowiedzialnym za takie rzeczy w całej serwerowni (za coś trzeba im przecież płacić). Mimo tego, nawet jeżeli nasz serwer jest w serwerowni w dalszym ciągu musimy zapewnić mu odpowiednią konserwację serwerową, szczególnie w wypadku systemu z rodziny Linux, który jest znacznie bardziej otwarty i „giętki”. Wiele nowych konfiguracji sprawia, ze pamięć serwera będzie skutecznie zapychana, a wiadomym jest, że działa on nieprzerwanie przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W tym wypadku musimy dbać czy miejsca na dysku nie zapychają niepotrzebne pliki, pamięci niepotrzebne procesy, a samego sprzętu zbędne konfiguracje, czy – co gorsza – konfiguracje wadliwe. Takie działania sprawią, że nasz serwer będzie znacznie wydajniejszy.

Technologie internetowe

Technologie internetowe Wydawać by się mogło, że pisząc strony w PHP omija nas problem HTML 5 i CSS co jest jednak błędnym założeniem. Należy bowiem pamiętać, że szkielet strony oraz jej wygląd to rzeczy bardzo zależne właśnie od HTML/xHTML i CSS. I tutaj pojawia się podstawowy problem – musimy uważać jak piszemy naszą stronę ponieważ można ją napisać w taki sposób, że nie tylko będzie źle wyświetlana przez użytkowników korzystających z innego komputera (chociażby system operacyjny odgrywa tu bardzo ważną rolę), ale także może się zdarzyć tak, że po wystawieniu naszej strony na serwer okaże się iż nie jest ona wspierana przez nas serwer. Zarówno serwer jak i każda przeglądarka internetowa wspiera najnowsze rozwiązania w danych językach programowania sieciowego. Na chwilę obecną jest to CSS w wersji 2.2 oraz HTML 5 generacji (edycji). Tutaj pojawia się główne zadanie administratora – pilnowanie aby nasza strona była „na czasie”. Oczywiście nie musimy co chwilę siedzieć wgapieni w monitor albowiem po pojawieniu się nowych standardów, stare są jeszcze przez jakiś czas wspierane, aczkolwiek trzeba dbać o to, żeby przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić czy nie pojawiły się nowe edycje tak aby w przyszłości nie mieć problemów z wyświetlaniem i ogólnym działaniem naszej witryny internetowej. Bardzo dużo stron posiada możliwość rejestracji użytkowników. Coraz więcej pojawia się portali, w których swój udział mają również użytkownicy. Sam proces rejestracji i nadanie użytkownikowi możliwości do wrzucania swoich zdjęć, filmów, prowadzenia swojego konta jest bardzo prosta, każdy „wiedzący o co chodzi” administrator wie, że do tego potrzeba jedynie kilka linijek w AJAXie. Całkiem inną, nieco bardziej skomplikowaną rzeczą jest utrzymanie tego wszystkiego w dłoni. Trzeba bowiem dbać o to aby użytkownicy byli cały czas zapamiętywani na stronie, podobnie żeby ich działania były zapamiętywane. W tym celu korzystamy z bazy danych MySQL (coś zbliżonego do standardowych baz danych na przykład programu Microsoft Accesss), która przechowywać będzie wszystkie informacje na temat użytkowników i ich działań. Jest ona bardzo ważna, wręcz niezbędna do poprawnego działania takiej strony dlatego też trzeba się upewnić, że wybierany przez nas hosting oferuje pełne wsparcie dla baz MySQL z zastosowaniem wszystkich najnowszych standardów. Unikniemy dzięki temu najważniejszych problemów dotyczących naszej bazy użytkowników w przyszłości.

Kruczki prawne

Kruczki prawne Wybierając swój pierwszy hosting internetowy najczęściej będziemy poszukiwali czegoś w z kategorii darmowych hostingów internetowych. Gdy jednak złapiemy „dryg” zaczniemy szukać czegoś lepszego, czegoś za co już będziemy zmuszeni płacić, ale w miarę kwoty. Damy się łatwo nabrać na wszelkiego rodzaju promocje związane z tworzeniem nowego konta, domeny i serwery za złotówkę i tym podobne rzeczy. Trzeba w tym momencie zapamiętać pierwszą i jedną z najważniejszych zasad – nigdy nie wolno dać się na to nabrać! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to nic innego jak tak naprawdę naciąganie klienta na dodatkowe koszta. Nie doczytują oni bowiem dalszej części (tej napisanej „drobnym maczkiem”) gdzie jest wzmianka o kosztach po wyczerpaniu promocji. Koszta te są najczęściej tak wysokie, że wpierw firmie zwraca się całość oferowanej przez nią „promocji”, a następnie zyskują tak naprawdę o wiele więcej niż w wypadku gdyby od razu oferowali normalną cenę. Oczywiście jest to nic innego jak okradanie nieświadomego niczemu użytkownika, ale nie można na to zaradzić w żaden inny sposób niż tylko dokładnie czytać warunki oferowanych „promocji”.

  • Kategorie

  • Portal

    W obecnym świecie, kiedy cyfryzacja bardzo szybko się rozwija sama obecność firmy w wirtualnym świecie nie wystarczy. Dziś takie przedsiębiorstwo nie wystarczy tylko umieścić w sieci internetowej, lecz jeśli już dla przedsiębiorstwa zostanie utworzona strona internetowa, taką stroną należy wypromować. Na rynku internetowym dostępnych jest mnóstwo narzędzi, za pomocą których można bardzo skutecznie wypromować stronę internetową. Jednym z takich narzędzi są wyszukiwarki internetowe, z których obecnie korzysta coraz większa część społeczeństwa na całym świecie. Na czym polega taka promocja i co tak na prawd ę sprawia, że jest skuteczna bardziej, lub mniej, na to pytanie odpowiedzi szuka sporo osób, które jeszcze na promocję w sieci internetowej jeszcze się nie zdecydowały, jak i osoby, które już promują własne strony internetowe i pragną aby marketing internetowy był jeszcze bardziej skuteczny i pomógł w pozyskaniu jeszcze większej liczby klientów. Tym narzędziem, o którym mowa jest pozycjonowanie. http://dlafacetow.com.pl

  • Archiwum

  • O pozycjonowaniu stron internetowych w najpopularniejszych serwisach wirtualnych można dziś wiele powiedzieć, tą jedną z najbardziej skutecznych promocji interesuje się coraz większa część przedsiębiorców. Coraz częściej ludzie interesują się promocją swojego przedsiębiorstwa, jednak obiektem ich zainteresowania jest nie tylko tradycyjna forma reklamy, lecz również reklama w świecie wirtualnym, czyli reklama własnej działalności gospodarczej w wyszukiwarkach internetowych. Zanim jednak rozpocznie się promocję w świecie internetowym potrzebna jest strona internetowa wykonana indywidualnie dla tej firmy. Jeżeli już serwis internetowy zostanie stworzony, wówczas warto jak najszybciej rozpocząć jego promocję w świecie wirtualnym, a na taką promocję, aby była skuteczna najlepszym przepisem jest pozycjonowanie promowanej strony internetowej w najpopularniejszych wyszukiwarkach, najlepiej by było, aby to pozycjonowanie było skuteczne, na szczęście są narzędzie do skutecznej promocji stron internetowych.